Şık Koltuk Evi
trende
Kampanya Spotu Başlığı
Bu alana opsiyonel bir kampanya/duyuru/açıklama ekleyebilirsiniz.
BUTON METNİ

Koltuk Döşeme

Anasayfa » Koltuk Döşeme

Kaliteli döşemelik kumaşlar ve süngerlerle koltuklarınızı yeniden kaplayarak yeniliyoruz.

Koltuk tamiri arıza talep formu ile zamanla yıpranmış, eskimiş veya arızalanmış sandalye ve koltuklarınızı atmak yerine, yenileyerek yada arızalarını gidererek ilk günkü gibi kullanmanızı sağlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tamir işlemi yaptırarak yüksek maliyetten de kurtulabilirsiniz

Koltuk döşeme nedir ve nasıl yapılır?
 1. İskelet hazırlanır,
 2. Yay, Lastik kolon gibi malzemelerle oturum kısımları kapatılır.
 3. Üzerine astar çakılır,
 4. Üzerine Sünger kaplanır,
 5. İç kısımları bu şekilde dolgulanır ve kumaş, deri ile kaplanır.
 6. Minderler hazırlanır.
 7. Ayakları montalanır ve ambalaja hazır hale getirilir.

ARIZA KAYIT FORMU DOLDURUN

  Koltuk döşeme için bilinmesi gerekenler nelerdir?

  Genel olarak koltuklar bu şekilde işlemlerden geçerek hazırlanır. Koltuk döşeme için kullanılan malzemeler ne kadar önemliyse, bu işi yapan ustaların kalitesi yani zanaatkâr olması da o kadar önemlidir. Bu nedenle gerek kullanılan malzemelerin seçimi gerekse işi yapacak olan kadronun iyi seçilmesi gerekmektedir.

  Bir koltuğun kalitesi nasıl anlaşılır?

  Günümüzde bir koltuğun kalitesi markasıyla anlaşılmaz. Çünkü gelişen teknoloji ile birlikte el işçiliğinin gerektirdiği pek çok ayrıntılar fason üretime dönmüştür. Koltuk, Mobilya gibi ürünler tek elden üretilebilecek ürünler değildir, firma ne kadar büyük olursa olsun bu değişmez. Malzemeleri pek çok farklı tedarikçilerden temin etmek zorundadır. Dolayısıyla bir koltuk için kaliteyi belirleyen tedarik edilen hammadde büyük önem kazanmaktadır. Kaliteli gibi satışa sunulan neredeyse malzeme fiyatına satılmaya çalışılan ürünler aslında birkaç yıl dayanabilecek kalitede değildir. Özel üretim dışında seri üretilen koltuklar gerek üretimin hızlandırılması gerekse maliyetleri karşılayabilmesi için belirli bir üretim süresi içerisinde ortaya çıkması gerekir. Buna fason üretim denilmektedir. Fason üretimin istenilen sonucu vermesi için oyalayıcı işlemlerden kaçınılır. Örneğin Gürgen ağacından yapılmaz, sunta gibi malzemeler kullanılır. Sunta gibi malzemelerle yapılan koltuklar hammadde maliyetini değil işçilik maliyetini etkiler. Kesimi ve işçiliği daha kolay olduğu için tercih edilir. Bu durum koltukların daha az ömürlü olmasına neden olur. Özel üretimde özellikle de Modoko piyasasında kullanılan ağaçtan kumaşa kadar fason piyasadan en az 3 kat daha maliyetli üretim gerçekleşir.

  Çok pahalı denilen ürünler neden pahalı?

  Eğer doğru bir üreticiden fiyat alıyorsanız ve fiyat size pahalı geliyorsa aslında pahalı değil kaliteli olduğu içindir ve verilen fiyat mağazalardan en az yüzde 50 daha uygundur. Çalışan bir ustanın bir günlük maliyeti, işletme giderleri atölyeler için de geçerlidir. Atölyelerden çıkan bir ürün mağazalara girdiğinde mağazaların da aynı ve çok daha fazla giderleri eklenir. Bir chester koltuk takımını ele alalım. Bizden fiyat aldığınızda bir üçlü kanepe için gerçek chester iskeleti komple gürgen, gerçek kapitone el işçiliği, modele göre kapitone sayısı ve üretim süresi bellidir. Chester koltuk için kullanılması gereken malzeme kalitesi gözetilir. Kollarına çok sağlam ve kaliteli malzemeden dolgu yapılır. Bir düğme takmak için defalarca işlemden geçer. Bu tür koltuklar için kullanılması gereken kumaş, deri kalitesi de belirli bir kalite altına inmemelidir. Günlerce süren bir işçiliğin birkaç yılda deforme olacak malzemelerle yapılması zanaatkâr için düşünülemez. Bu duruma en başta ustalarımız itiraz eder, hatta usta olan bir kişiye 22 DNS 5’lik sünger kullanacaksın dediğinizde işi bırakır.

  Koltuk döşemecisi kumaş üretmez, sünger üretmez, silikon, elyaf, elastik kolon vs, malzemeleri üretmez. Bunları tedarikçi firmalardan temin eder. Kumaş var metre fiyatı 70 TL, kumaş var metre fiyatı 150 usd. Böyle bir sektörde ucuz-pahalı ayrımı yapmak doğru değil, kalite ayrımı yapmak mantıklıdır. Bütçenize göre bir koltuk takımı düşünebilirsiniz. Bunu düşünürken de paranızı çöpe atmak istemezsiniz. Bu yüzden de tercih ettiğiniz bir koltuğun en azında konforu bozulmadan 10 sene kadar kullanılabilir olmasına bakmalısınız.

  Bu koltuk çok ucuz, resimde de çok şık duruyor, diyebilirsiniz. Bu tür koltukları aldığınızda 10 yılda 4-5 defa almanız gerekebilir. Zaten birkaç ayda da konforu yok olur. Ayrıca iskelet aksamı da yeniden döşenmeye uygun olmayabilir. Aldığınız bir koltuğu 5-10 veya daha uzun süre sonra kumaşını değiştirip kullanmaya devam edebiliyor musunuz? Pahalı gibi görünen koltuklar doğru yerden alındığında aslında fasonlara göre çok daha uygun fiyatlı oldukları uzun vadede ortaya çıkıyor. Piyasada işinin hakkını vererek çalışan çok sayıda üretici ve satıcı firmalar bulunmaktadır. Bizi tercih etmeyebilirsiniz ama işin ehli zanaatkârları bulmanızı tavsiye ederiz. Unutmayın! Koltuklar tek elden üretilmiş olsa da kullanılan tüm malzemeler tedarik edilir. Kalite ve konfor, tedarik edilen malzemelerin ayrıntılarında gizlidir.